Ekologia

„PRZEDSZKOLNE EKOLUDKI”

V GMINNY TURNIEJ PRZYRODNICZO- EKOLOGICZNY

DLA PRZEDSZKOLAKÓW

We  wtorek 8 lutego 2011 roku w sali GOK w Grzawie  już po raz piąty odbył się Gminny Turniej Przyrodniczo- Ekologiczny dla Przedszkolaków, pod hasłem „PRZEDSZKOLNE EKOLUDKI.”

W tym roku , nasze przedszkole wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Miedźnej z/s w Grzawie do wspólnej eko- zabawy  zaprosiło 5- latki z 6 przedszkoli gminy Miedźna: z Frydku, z Góry, z Miedźnej i z Woli.

Na turniej zaproszono również honorowych gości: wójta Gminy Miedźna, dyrektora Zespołu Oświaty i Wychowania w Miedźnej,

Radnych Gminy Miedźna, dyrektorów przedszkoli oraz  rodziców.

Jak zwykle celem naszego konkursu było propagowanie treści związanych z przyrodą  i jej ochroną, popularyzowanie współczesnej literatury polskiej dla dzieci oraz stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w trakcie realizacji zadań konkursowych. Myślę, że zamierzone cele osiągnęliśmy.

W konkursie brały  udział  3 osobowe drużyny oraz 7 osobowe grupy kibiców ze wszystkich sześciu przedszkoli Gminy Miedźna. Zmaganiom młodszych kolegów przyglądała się 20 osobowa grupa 6-latków z naszego przedszkola, która również mocno skandowała hasła ekologiczne i dopingowała kolegów.

Blisko osiemdziesiąt małych ekologów rozwiązywało przygotowane przez organizatorów zadania, a było ich osiem.

Dzieci musiały przedstawić maskotkę swojego przedszkola.

Tak więc na scenie pojawił się: Plastuś, Kaczka Dziwaczka, Kubuś Puchatek, kotek, szpak Mądrak, owieczki.

Musiały być gotowe na rozwiązanie zagadek ukrytych w kolorowych balonikach albo posprzątać zaśmiecony las. O tym, że las musi być czysty czy należy segregować śmieci , dzieci doskonale wiedziały, a co ważniejsze potrafiły wrzucić papier, szkło, plastik, metal  do odpowiedniego kosza.

Dzieciaki poradziły sobie także z eko-okrzykami czy z gimnastyką.

Do wspólnej zabawy zaprosiły nawet gości, prosząc ich o pomoc w wykonaniu EKOLUDA- stworka ekologicznego z ekośmieci- odpadów.

Powstał piękny EKOSTWÓR , któremu dały imię ŚMIECIO.

Na zakończenie zaprezentowały swoje zdolności aktorskie w inscenizacjach wierszy Agnieszki Frączek.

Jurorzy byli zachwyceni „przedszkolnymi ekoludkami”, ich dużą znajomością tematu. W obliczu tak znakomicie rozwiązywanych zadań jury postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom konkursu ex aequo pierwsze miejsce.

Wszyscy uczestnicy naszego turnieju zostali odpowiednio  nagrodzeni.

Drużyny otrzymały piękne medale, dyplomy, książeczki oraz maskotki.

Kibice, którzy w tym roku czynnie włączali się do zabawy  otrzymali pluszowe maskotki i kalendarzyki.

Opiekunowie grup otrzymali książki i podziękowania za przygotowanie dzieci.

Przedszkola uhonorowano dyplomami, książkami, bogatymi zestawami pomocy dydaktycznych , zabawkami dla dzieci oraz koszami do segregacji śmieci.

Nagrody ufundowali:

• Urząd Gminy w Miedźnej,
  • Referat Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Geodezji i Mienia w Midźnej,
  • Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej,
  • Bank Spółdzielczy w Miedźnej,
  • Carbo Asekura  S.A.,
  • Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Górze,
  • Rada Rodziców przy GPP-lu im. M.Kownackiej w Miedźnej
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Miedźnej z/s w Grzawie.

Organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników, zaproszonych gości i kibiców na pyszny, słodki poczęstunek.

W tym miejscu należy podziękować GOK w Woli za udostępnię sali, fundatorom nagród, prowadzącym turniej, gościom za uświetnienie swoją obecnością turnieju, opiekunom za solidne przygotowanie zawodników do turnieju, zawodnikom oraz dziecięcej widowni, żywo reagującej na to co się działo na sali.

Turniej był znakomitym połączeniem elementów poznawczych i kształcących postawy proekologiczne dzieci  z walorami integracyjnymi przedszkoli naszej gminy.

turniej1

turniej2