O Patronce - Życiorys
zobacz też:
Twórczość

Maria Kownacka - Patronka Urodzona w 1894 roku, w miejscowości Słup koło Kutna. Wcześnie osierocona przez matkę, dzieciństwo przeżyła w ciężkich warunkach. Ukończyła gimnazjum w Warszawie i w roku 1912 zaczęła pracować jako nauczycielka. W latach 1914–15 uczyła w majątku Krzywda na Podlasiu, w zorganizowanej przez siebie tajnej szkole. W dzień uczyła dzieci , a wieczorami dorosłych , w okresie żniw zaś prowadziła przedszkole dla najmłodszych. Po zakończeniu I wojny światowej nadal uczyła na Podlasiu, gdzie założyła i prowadziła legalną już szkołę ludową. Właśnie wtedy, w 1919 roku zadebiutowała w „Płomyczku”, który był wtedy dodatkiem do czasopisma „Płomyk”. Ten swój debiut opisała we wspomnieniu "Moje pierwsze opowiadanie", które napisała na jubileusz sześćdziesięciolecia swojej pracy pisarskiej w 1979 roku. Był to początek stałej współpracy z " Płomyczkiem" .

W czasopiśmie tym autorka drukowała liczne utwory, które później ukazywały się jako książki wydawnictwa „Nasza Księgarnia”. Oto niektóre tytuły: " Plastusiowy pamiętnik" , "Deszczyk pada, słonko świeci", " Cztery mile za piec" , " Kajtkowe przygody" , " Szkoła nad obłokami" , " Tajemnica uskrzydlonego serca" , " Rogaś z Doliny Roztoki" .

Przyjaciółka dzieci – pracowała z nimi i dla nich. W jej autobiografii możemy przeczytać: „...Po wyjątkowo ciężkim, osieroconym dzieciństwie i młodości, nigdy nie podaję dzieciom rzeczy smutnych. (...) wszystko co piszę, staram się utrzymać w jasnych kolorach, tak, żeby na dziecięcej buzi wywołać uśmiech...” Uśmiech ten wywoływała na twarzach Waszych dziadków i rodziców, gdy byli dziećmi i wywołuje twarzach współczesnych czytelników.

Pisarka i poetka w ciągu swego pracowitego życia napisała ponad sześćdziesiąt książek dla dzieci. Taka ilość to wynik nie tylko talentu, ale przede wszystkim wynik rzetelnej, wieloletniej, nieprzerwanej pracy. Tworzyła baśnie i opowiadania, pisała sztuki teatralne, zwłaszcza dla teatrów kukiełkowych. „Piszę dla Was – powiedział kiedyś młodym czytelnikom – a każda nowa książka, która Was cieszy, jest moją radością ...”

Spośród jej utworów największą popularnością cieszył się, i cieszy do dziś," Plastusiowy pamiętnik" . Książka ta powstała na zamówienie Janiny Porazińskiej, ówczesnej redaktorki „Płomyczka”. Zamówiła ona u Marii Kownackiej cykl opowiadań z życia pierwszej klasy. We wrześniu 1931 roku na łamach „Płomyczka” pojawiło się pierwsze z tych opowiadań. W formie książkowej " Plastusiowy pamiętnik " ukazał się w 1936 roku i do dziś doczekał się licznych wydań. Później powstały jeszcze " Przygody Plastusia" , a następnie cykl audycji radiowych pt. " Kolorowe listy z Plastusiem".

Przyroda była wielką pasją Marii Kownackiej. Zauważyć można to niemal a każdej jej książce, choćby w "Dzieciach z Leszczynowej Górki" . Poznaniu świata roślin i zwierząt poświęciła ona specjalną, napisaną wraz z Marią Kowalewską, książkę " Głos przyrody". To dwutomowe dzieło stanowi rodzaj encyklopedii przyrodniczej przeznaczonej dla 9-11-latków.

Maria Kownacka znana jest również jako autorka serii przyrodniczej " Razem ze słonkiem", przeznaczonej dla młodszych dzieci . Każdy tom odpowiada jednej z sześciu pór roku (przedwiośnie, wiosna, lato, złota jesień, szaruga jesienna, zima). Poza utworami literackimi autorka zamieściła tu również fragmenty listów dzieci, zagadki przyrodnicze, rady i wskazówki dla szkolnych kółek przyrodniczych.

• 1951 - nagroda Prezesa Rady Ministrów
  • 1952 - nagroda miasta Warszawy
  • 1976 - nagroda Prezesa Rady Ministrów
  • 1979 - Orle Pióro - Nagroda Czytelników „Płomyka”
  • Laureatka Orderu Uśmiechu.

Dorobek pisarski Marii Kownackiej to ponad 200 pozycji, w tym kilkadziesiąt utworów scenicznych, powieści, opowiadań, zbiorów wierszy i baśni.

Zmarła 27 lutego 1982 r. w Warszawie, pochowana została na tamtejszych Powązkach .